Lymfodrenáž

 

Přístrojová

 

Manuální

Lymfatická masáž Jemná masážní technika se speciálními hmaty, které se provádí určitým lehkým přítlakem a tempem v přesně stanoveném sledu. Dochází při ní k rozpohybování toku lymfy/ mízy/ a celého lymfatického systému v těle. Masáží se dopomáhá k odstraňování odpadních, toxických látek a odstraňování otoků /lymfedémům/. Tím dochází k odlehčení, uvolnění a regeneraci celého imunitního systému. Využívá se anatomických a fyziognomických poznatků o průběhu lymfatických cév, uzlin, mízovodů a kolektorů. Je prováděna bez použití olejů či emulzí. Doba trvání jedné masáže minimálně 60min.

Co je to lymfa /míza/? Je většinou bezbarvá, čirá kapalina v některých oblastech s mléčným zakalením. Začíná slepě v mezibuněčném prostoru. Její složení je velmi proměnlivé a je závislé na látkové výměně. Obsahuje velké množství bílkovin /proteinů/, vody, buňěk /lymfocyty T, B/ a tukové kapénky. Do lymfy se také dostávají živiny, vitamíny rozpustné v tucích/ A,D,E,K/ hormony, vápník, sodík, železo a měď. Denně se do krevního systému odfiltruje 2-3 litry lymfy.

Co jsou lymfatické cévy? Dělí se do tří kategorií:

  • mízní kapiláry
  • kolektory
  • mízovody

 

Kapiláry vznikají slepě v mezibuněčném prostoru, ty se postupně slévají do kolektorů a následně do mízovodů. Mízovody se podobají menším žilám. Lymfa se pohybuje v lymfatických cévách pomocí kontrakce /stahování/ svalů. Celý systém ústí do krevního oběhu. Lymfatické cévy prochází lymfatickými uzlinami.

 

Lymfatická masáž Lymfatická masáž

 

Lymfatická uzlina - uzlin je velice mnoho v celém těle a mají mm velikosti. Obsahují velkém množství lymfocytů typu B /bílých krvinek/ a fungují jako filtry tím, že vychytávají infekční organizmy, jako jsou bakterie nebo viry a zabraňuje jejich šíření. Jsou součástí imunitního systému, tvoří protiláteky, filtrují i likvidují choroboplodné zárodky a toxiny. Drenážuje nahromaděnou a přebytečnou tekutinu v těle. Lymfatické uzliny mají tendenci se shlukovat do skupin – velké skupiny jsou například na krku, /terminus, profundus/, v podpaží /axilární/ a v tříslech /inguinální/. Dojde-li k poškození či vyjmutí těchto uzlin může se vytvořit lymfatický otok /edém/

Lymfatický otok /edém/ - selhává-li část nebo celý lymfatický systém, zůstává tkáňová tekutina ve tkáních a rozvíjí se lymfatický otok – lymfedém. Jsou dvě formy:

  • primární / vrozený, nevytvoření lymfatických cév
  • sekundární / získaný, blokací lymfatických cév nebo uzlin, nádorové metastázy, parazitní onemocnění, radioterapie, chemoterapie

Po lymfodrenáži při lymfedémech je nutné použít bandáže.

Co to je lymfatický systém a krevní oběh, jsou dva oběhové systémy, které existují vedle sebe. Na rozdíl od krevního systému nemá lymfatický systém svůj pohon – svoji svalovou pumpu/srdce/. Dokonalá funkce lymfatického (mízního) systému je předpokladem pro zdraví každého člověka. Pokud je nějaká část těla infikována nebo zanícena, nejbližší lymfatické uzliny se často zvětší a jsou citlivé. To se stane například u osoby, kterou bolí v krku. Lymfatický systém je důležitá součást tělesného imunitního systému, zajišťuje ochranu proti infekcím a některým dalším druhům nemocí včetně zhoubných nádorů. Odfiltrovaná lymfa odtéká přes mízovody velmi pomalu do žilního systému. Další procesy probíhají přes vylučovací orgány.

 

Lymfatická masáž Lymfatická masáž

 

Hlavní lymfatické kmeny – největší je hrudní mízovod / ductus thoracicus/, je největší lymfatickou cévou lidského těla, dlouhá 35 -45 cm, a asi 3-5 mm široká trubice. Odvádí lymfu z dolních končetin, pánve, břicha, levé poloviny hrudníku, levé horní končetiny, levé poloviny hlavy a krku. Druhý největší mízovod / ductus lymphaticus dexter/ je umístěn na pravé straně těla a odvádí lymfu z pravé poloviny hlavy, krku, hrudníku a z pravé horní končetiny.

Lymfatické orgány a tkáně – jsou anatomickou součástí lymfatického systému. Centrální lymfatické orgány jsou slezina, thymus /brzlík/, kostní dřeň, uzliny, tonzily/mandle/. Slezina je svým složením podobná jako lymfatická uzlina, ale je větší a je zde zásobárna krve. Filtruje a čistí krev a lymfatickou tekutinu. Jestli je slezina poškozena nebo částečně odstraněna, jedinec je více náchylný k infekcím a zdravotním problémům. Thymus/brzlík/ jeho velikost a struktura se v průběhu života velmi výrazně mění. Tvoří se v něm lymfocyty typu T.

Co zapříčiňuje poruchu lymfatického systému - nevhodná skladba potravy, každé onemocnění, hormonální léčba, antikoncepce, chemické preparáty v těle, stresové situace, bodnutí hmyzu zvětšuje zátěž našeho mízního systému, která se projevuje únavou, slabostí, vyčerpaností, ale také otoky kloubů, dolních i horních končetin, pocit těžkých nohou nebo dokonce zduřením a bolestivostí lymfatických uzlin.

Pro koho jsou lymfodrenáže vhodné - osoby se zatížením končetin, dlouhé stání nebo sezení - jako jsou prodavačky, kadeřnice, chirurgové, letušky, řidiči z povolání, apod., ale i sportovci - zvýšeně zatěžují lymfatický systém. Ta je vhodná i tehdy když je únava nohou, např. po rušném dni, dlouhém cestování v autě či letadle, turistice. Při rekonvalescenci po liposukcích, plastických operací. A proto je vhodná rehabilitace mízního systému formou masáže.

Proč absolvovat lymfodrenáž - a tím si nechat mnohdy již zastavený a bolestivý lymfatický systém znovu aktivovat a rozproudit. Manuální lymfodrenáž Vám pomůže nejen s otoky končetin, léčba lymfedémů, redukcí celulitidy, omezením bolestí hlavy, akné ale i s celkovou detoxikací a revitalizací organismu. Tato velmi příjemná masážní techniky projasní Vaši kůži, čímž zpomalí projevy stárnutí , prevence vráseka, pozitivně přispějí i k Vaší relaxaci

Kosmetický a estetický účinek - nelze opomenout, především v boji proti CELULITIDĚ, která vzniká, jak je známo, především z důvodu usazených odpadních látek, tuku a vody v podkoží, což má za následek tzv. pomerančovou kůži. Pomoci lymfodrenáže můžeme docílit velkého pokroku v boji a odstranění celulitidy. Zlepšení vzhledu těch nejhezčích partií ženského těla. Potlačení a zamezení tvorby celulitidy, podpoření elasticity kůže, zlepšení prokrvení a odvedení škodlivých látek z podkoží včetně podkožního tuku, snížení objemu. Tato velmi příjemná masážní techniky projasní Vaši kůži, čímž zpomalí projevy stárnutí a pozitivně přispějí i k Vaší relaxaci.

Lymfodrenáž obličeje,krku, hlavy a dekoltu – ovlivňuje celý lymfatický systém. Výsledkem je zlepšený vzhled pokožky, čistá , zdravá, prosvětlená, prozářená, omlazená. Uvolňuje a zmírňuje otoky v obličeji. Pomáhá při migrénách a bolestech hlavy. Zlepšení hydratace, prokysličení pokožky, zrychlení tkáňového metabolismu, úbytek podkožního tuku, zlepšení vylučování toxických látek, uvolnění unavených očí od počítačů a nitroočního tlak. Pročištění akné – i když po prvních masážích se může i zhoršit stav pokožky. Po plastických operacích, prevence vzniku vrásek a tzv. druhé brady.

 

Lymfatická masáž Lymfatická masáž

 

Jak často -kúry založené na aktivaci lymfatického systému vyžadují opakování. Počet návštěv závisí na tom, jaký problém chceme touto cestou řešit. Na rozpohybování stagnující lymfy postačí 3-5 návštěv, 1-2x v týdnu. Při problémech s celulitidou a při formování postavy je třeba minimálně 10 návštěv. Teprve potom dochází k viditelným výsledkům.

Po lymfodrenáži může nastat reakce organizmu v podobě - po prvních ošetřeních výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic, nosní dutina, střeva. Někdy zaznamenáte větší žízeň, pocit hladu nebo naopak sucha v ústech. Při velmi zaneseném lymfatickém systému může nastat i pocit vnitřního chladu, menší malátnost, únava. Může nastat naopak zvýšená aktivita, bolest hlavy, to při špatném pitném režimu, nebo častého močení. V den po lymfatické masáží je nutné se vyvarovat fyzické i psychické zátěži. Nepoužívat alkohol, omezit kávu i černý čaj. Pít jen vodu nebo čiré tekutiny aby se vytvořil prostor pro funkci ledvin na odbourávání toxických látek pro očistu organismu.

Jak probíhá lymfodrenáž – klient se položí na lehátko, masér specialista na lymfodrenáže nejprve uvolní, pročistí krční uzliny/ terminus, profundus. Po vzájemné domluvě jaký problém spolu budou řešit, se masírují určité části těla jako je sestava hmatů na dolní, horní končetiny, hýždě, hrudní, zádová, obličej, břicho. Může se provádět i lymfodrenáž celého těla, která trvá 2,5 – 3 hod. Ke každé sestavě, podle umístění v části těla, patří regionální uzliny. U lymfodrenáže se používáme názvy hmatů jako jsou vypuzovací, pumpovací, stojící kruhy atd. všechny podporují odtok lymfy.

 

 

 

 

Indikace léčebné, kosmetické a sportovní

  • slouží k celkové regeneraci a detoxikaci těla, zrychlení toku lymfy v organismu
  • metoda je prospěšná u akutních stavů, zmírňuje bolest
  • poúrazové stavy předpoklad vzniku edému nebo se již vytvořily
  • rychlejší regenerace poškozených tkání, vstřebávání hematomů, hojení jizev
  • zmenšuje otoky/ primární, sekundární/ a je prevencí proti vzniku otoků
  • zmírnění migrenózních stavů a bolesti hlavy
  • podpora metabolismu
  • je prevencí vzniku křečových žil a zlepšuje jejich stav
  • pooperační stavy, jizvy, zlepšuje odtok čímž se podporuje hojení
  • prevence nádorového onemocnění
  • velice účinně přispívá ke zmírnění celulitidy a k úbytku objemu stehen a hýždí
  • zlepšení kvality kůže, zpevňování podkoží
  • zvýšení imunity
  • zrychlení hojení ran po liposukci nebo plastických operacích
  • uvolňuje se tkáňové napětí
  • pomoc při akné
  • zpomaluje proces stárnutí
  • odstraňování otoků kolem očí a v obličeji
  • upravuje rovnováhu v hormonálním systému
  • pro výkonné sportovce zvyšuje výkonnost
  • zmírnění potíží při statické zátěži
  • zmírnění únavy při pocitu těžkých nohou při sedavém zaměstnání
  • má vliv na stres a emoce

 

Kontraindikace

  • veškerá zhoubná onemocnění
  • akutní bakteriálním a virovém onemocnění – teplota, angína, chřipka, atd.
  • chronické otoky od špatné funkce srdce, ledvin, jater
  • při akutním žilním onemocnění s trombózou či zánětem podkoží / erysipel/
  • akutní astma, zápal plic, infarkt myokardu
  • hnisavé rány
  • bolestivé stavy neznámého původu

 

Zkušenosti z praxe potvrzují, že člověk, který chce začít s redukcí hmotnosti, formování postavy by měl projít, v prvotní fázi, lymfatickými drenážemi s návykem na vydatný pitný režimem. Tělo projde detoxikací a na ostatní velice pozitivně reaguje.

 

 

 

Literatura

  • Lymfa, míza prof. MUDr. Ivan Dylevský, DrSc. Poznání 2006
  • Terapie lymfedému Mudr. M.Bechyně, Mgr. R.Bechyňová – Phlebomedika s.r.o. 1993