Pitný režim

 

Jak pomůže 8 sklenic vody denně k odbourání tuků

Pitný režim Následující článek byl uveřejněn v americkém časopise BODY SHOP. Jedná se o výňatek z knihy „THE SNOWBIRD DIET“ od Dr. Donalda S. Robertsona MD, PhD., obsahuje velice důležité informace, které bychom si měli vštípit.

Ať již to zní sebe nepravděpodobněji, je voda možná nejvýznamnějším katalyzátorem k odbourávání nadváhy a k tomu, aby zůstala normální váha.

I když většina z nás pokládá vodu za naprostou samozřejmost, vypadá to ale opravu tak, že je to kouzelný nápoj k tomu, aby se jednou provždy ztratila nadváha. Voda brzdí chuť k jídlu přirozenou cestou a pomáhá tělu odbourávat tuky. Studie ukázaly, že se ukládá o to více tuků o kolik vody se méně pije, zatím co se zvýšením vody může tělo efektivně redukovat nahromaděný tuk.

 

Důvod jsou proto následující:

LEDVINY NEMOHOU PŘÍSLUŠNÝM ZPŮSOBEM PRACOVAT, POKUD NEDISPONUJÍ DOSTATEČNÝM MNOŽSTVÍM VODY. POKUD NEJSOU PLNĚ FUNKČNÍ PŘENÁŠÍ SE ČÁST PRÁCE NA JÁTRA.

Jednou z hlavních funkcí jater spočívá v tom, že přeměňují nashromážděné tuky v energii, kterou může tělo upotřebit. Pokud ale musí játra převzít částečně funkci ledvin, nemohou pracovat plnou silou. To opět znamená, že játra odbourávají méně tuků, takže dojde k nahromadění tuků v těle a úbytek váhy nenastává.

Nejlepším prostředkem k udržení kapalinové rovnováhy je pít denně dostatek vody. V případě, že se tělu přivádí méně vody, cítí to jako ohrožení a úzkostlivě zadržuje každou jednotlivou kapku. Voda se uchová na mimobuněčných místech /vně buněk/ což se ukáže a projeví jako oteklé nohy, ruce i šlapky. Často tvoří diuretická léčiva, která mají pomoci odvést vodu z těla pouze přechodné řešení. Bohužel odvádějí nashromážděnou vodu společně s řadou životně důležitých výživných látek. Tělo to pokládá za nové ohrožení a bude se snažit při první příležitosti ztracenou vodu znovu získat. To vysvětluje, proč se tento stav ta rychle vrací do původní polohy. Nejlepší metodou vodnatelnosti je, dát tělu co potřebuje, totiž HODNĚ VODY!

Teprve potom bude tělo nashromážděnou vodu uvolňovat. Zadržuje-li Vaše tělo trvale tekutiny, může to být také následkem nadměrného používání soli. Vaše tělo snese sodík jen v omezené koncentraci. Čím více soli použijete, o to více vody potřebuje Vaše tělo k jejímu rozpouštění. Odstraňování nadbytečné soli však není žádný problém, postačí pít více vody. Když prochází voda ledvinami, automaticky se nadbytečná sůl eliminuje.

 

Korpulentní osoby potřebují tedy více vody!

Otylé tělo klade vyšší nároky na látkovou výměnu.

 

Kolik vody potřebuje tedy tělo?

Obecně lze vycházet z toho, že člověk potřebuje tolik tekutin, které odpovídají 8 sklenicím s obsahem 0,25 l což jsou 2 litry. Otylé osoby potřebují však na každých 11kg nadváhy o jednu sklenici navíc.

 

Aby se přijímaná voda optimálně využila, doporučuje se dodržovat následující plán:

  • RÁNO - vypít v průběhu 30min 1litr
  • V POLEDNE - vypít v průběhu 30 min 1litr
  • VEČER - vypít v průběhu 30 min 1 litr naposled mezi 17 – 18 hod

Také při zvýšené tělesné námaze či aktivitě nebo při horkém a suchém počasí musíte pít více vody. V případě, že tělo dostane dostatek vody k optimálnímu fungování, dojde k perfektní rovnováze mezi tělesnými šťávami. Pokud jste této rovnováhy dosáhli, dosáhli jste kritického bodu.

 

Co to znamená?

  • zlepší se činnosti endokrinních žláz
  • čím více je zadržované tekutiny odvedeno, o to méně inklinuje tělo k tomu tekutinu zadržovat
  • tělo používá více tuků jako paliva, protože se játra mohou soustředit jen na odbourávání tuků
  • opět se dostaví přirozený pocit žízně
  • pocit hladu může být na krátkou dobu odstraněn

 

Voda pomáhá udržovat nutnou funkci svalů a působí proti jejich vysušování

Kromě toho zabraňuje voda tomu, aby se kůže po ztrátě vody uvolnila. Zmenšující se tukové buňky se naplňují vodou, čímž kůže získává čistý, zdravý vzhled s něžným a svěžím zbarvením.

 

Voda podporuje vylučování odpadních látek

Ztrácí-li tělo hmotnost musí odvést mnohem více odpadních látek, přičemž musí být současně odstraněn i odbouraný tuk. I zde pomáhá větší množství vody při odplavení odpadních látek.

 

Voda může pomoci i při zácpě

Pokud tělo nedostane dostatek tekutin, vezme si nutné množství z vnitřních rezerv. Obrátí se na tlusté střevo a výsledkem je zácpa. Pije-li se dostatek vody zpravidla se obnoví správná funkce střev.

 

Závěrem?

Tělo nemůže plně rozvinout svoje schopnosti, pokud není dostatečně zásobeno vodou a tím nemůže odbourávat uložené tuky! Zadržené tekutiny se odrazí v nadměrné váze! Aby se odstranil přebytek, musí se pít více vody!

CHCETE-LI UBÝVAT NA VÁZE, MÁ PITÍ VODY ROZHODUJÍCÍ VÝZNAM !!!